Nyilván nem lepek meg senkit azzal, hogy a hagyományos enciklopédiák végnapjait elhozó, ingyenes és közösségi alapon íródó Wikipedia okostelefonon is elérhető. Ami talán kevésbé magától értetődő, hogy megváltozik a Wikihez való viszonyunk, a használat módja pusztán attól, hogy mindig a zsebünkben van.

A számítógépes Wikipediára ugye készülni kell: ha felmerül bennünk egy kérdés, és éppen nem ülünk számítógép előtt, meg kell jegyezni - fel kell valahová írni, vagy bevésni az agyunkba, ha van nálunk ilyen, hogy alkalomadtán utánanézhessünk. A rákészülés aktusa miatt nyilván száz esetben legyintünk, az egész nem ér annyit, hogy memorizálni kezdjük a kérdést, a szituációt, ami miatt a kérdés fontos volt - ilyenkor szokott elhangzani viták hevében, hogy "majd mindenképpen utána is nézek, hogy mi is volt a Beatles előző neve" és persze a beszélgetőtársak tudják, hogy erre sosem fog sor kerülni.

A zsebwiki ilyenkor inkább megakasztja a beszélgetést, s vitapartnerünk rövid képernyőnyomkodás után büszkén jelenti, hogy  "The Quarrymen"-nek hívták Lennon és McCartney első sulizenekarát. A kérdések, tudásmorzsák, felesleges, ám szórakoztató információtöredékek beköltözhetnek életünkbe. A közelmúltban, egy színház előcsarnokában a felvonások közti szünetben életem legfontosabb női arról beszélgettek, vajon hány éves lehet a főszereplő. Én észrevétlenül zsebembe nyúltam, lesütöttem a szemem és hamarosan elvágtam a vitát: a pasas 64-es.

"Honnan tudsz te ilyeneket?"

A Wikipediát rengeteg ingyenes app teszi elérhetővé, én a Wikipaniont használom, de annyi van, hogy érdemes az App Store-ban vagy Android Marketen rákeresni a Wikipedia kifejezésre, aztán szemezgetni a millió lehetőség közül.